Schedule

List format

Jump to table format

Download PDF of schedule table

Thursday, June 22

  •  6:00 pm grünen
    La Nouvelle Scène (Studio A)
  •  6:30 pm Alex Goodman Group
    TekSavvy Main Stage (Great Canadian Jazz Series)
  •  8:00 pm Nick Fraser / Tony Malaby / Kris Davis
    La Nouvelle Scène (Studio A)
  •  8:30 pm St. Paul & The Broken Bones
    TekSavvy Main Stage (Concerts Under the Stars)
  • 10:30 pm Pierre Kwenders
    Tartan Homes Stage (OLG After Dark Series)
  • 10:30 pm Late Night Jamming
    Lord Elgin (Grill 41)

Friday, June 23

  •  6:00 pm Perch Hen Brock & Rain
    La Nouvelle Scène (Studio A)
  •  6:30 pm Gypsophilia
    TekSavvy Main Stage (Great Canadian Jazz Series)
  •  7:00 pm Bill Frisell & Thomas Morgan
    National Arts Centre (Theatre)
  •  7:30 pm The Jerry Cans
    Tartan Homes Stage
  •  8:30 pm Serena Ryder
    TekSavvy Main Stage
  • 10:30 pm Hannah Georgas
    Tartan Homes Stage (OLG After Dark Series)
  • 10:30 pm Late Night Jamming
    Lord Elgin (Grill 41)

Saturday, June 24

  •  6:00 pm Dinosaur
    La Nouvelle Scène (Studio A)
  •  6:00 pm Gordon Grdina’s Haram
    National Arts Centre (Back Stage)
  •  7:00 pm Kenny Barron
    National Arts Centre (Theatre)
  •  8:30 pm Kenny Rogers’ Final World Tour: The Gambler’s Last Deal with Special Guest Linda Davis
    TekSavvy Main Stage (Concerts Under the Stars)
  •  9:00 pm Hudson: Jack DeJohnette, Larry Grenadier, John Medeski, John Scofield
    National Arts Centre (Theatre)
  • 10:30 pm The Lemon Bucket Orkestra
    Tartan Homes Stage (OLG After Dark Series)
  • 10:30 pm Late Night Jamming
    Lord Elgin (Grill 41)

Sunday, June 25

  •  6:00 pm Naked Wolf
    La Nouvelle Scène (Studio A)
  •  7:30 pm Tatran
    Tartan Homes Stage
  •  8:00 pm Ellias / Copland / Vedady
    La Nouvelle Scène (Studio A)
  •  8:30 pm Joss Stone
    TekSavvy Main Stage (Concerts Under the Stars)
  • 10:30 pm Igor Butman and The Moscow Jazz Orchestra
    Tartan Homes Stage (OLG After Dark Series)
  • 10:30 pm Late Night Jamming
    Lord Elgin (Grill 41)

Monday, June 26

  •  6:00 pm Andrew Downing’s Otterville
    La Nouvelle Scène (Studio A)
  •  6:30 pm Joel Miller with Sienna Dahlen : Dream Cassette
    TekSavvy Main Stage (Great Canadian Jazz Series)
  •  7:00 pm Mavis Staples
    National Arts Centre (Theatre)
  •  7:30 pm Davina and the Vagabonds
    Tartan Homes Stage
  •  8:30 pm To Ray, With Love; Maceo Parker & The Ray Charles Orchestra featuring the Raelettes
    TekSavvy Main Stage (Concerts Under the Stars)
  • 10:30 pm Robert Glasper Experiment
    Tartan Homes Stage (OLG After Dark Series)
  • 10:30 pm Late Night Jamming
    Lord Elgin (Grill 41)

Tuesday, June 27

  •  6:00 pm Youn Sun Nah
    La Nouvelle Scène (Studio A)
  •  6:30 pm In Orbit featuring Jeff Coffin, Michael Occhipinti & Felix Pastorius
    TekSavvy Main Stage (Great Canadian Jazz Series)
  •  7:00 pm Hiromi Duet: Featuring Edmar Castañeda
    National Arts Centre (Studio)
  •  8:00 pm Sonoluminescence Trio
    La Nouvelle Scène (Studio A)
  •  8:30 pm Caravan Palace
    TekSavvy Main Stage (Concerts Under the Stars)
  • 10:30 pm Shabaka and The Ancestors
    Tartan Homes Stage (OLG After Dark Series)
  • 10:30 pm Late Night Jamming
    Lord Elgin (Grill 41)

Wednesday, June 28

  •  6:00 pm Mario Rom’s Interzone
    La Nouvelle Scène (Studio A)
  •  6:30 pm Red Hook Soul
    TekSavvy Main Stage (Great Canadian Jazz Series)
  •  7:00 pm The Bad Plus
    National Arts Centre (Studio)
  •  7:30 pm Sammy Miller and The Congregation
    Tartan Homes Stage
  •  8:30 pm Charlie Haden’s Liberation Music Orchestra, featuring Carla Bley
    TekSavvy Main Stage (Concerts Under the Stars)
  • 10:30 pm Nomadic Massive
    Tartan Homes Stage (OLG After Dark Series)
  • 10:30 pm Late Night Jamming
    Lord Elgin (Grill 41)

Thursday, June 29

  •  6:00 pm BassDrumBone
    La Nouvelle Scène (Studio A)
  •  6:00 pm Rory Block
    TekSavvy Main Stage (Great Canadian Jazz Series)
  •  7:00 pm Donny McCaslin Group
    National Arts Centre (Studio)
  •  7:30 pm Ronnie Earl & The Broadcasters
    TekSavvy Main Stage (Concerts Under the Stars)
  •  8:00 pm Neil Cowley Trio
    La Nouvelle Scène (Studio A)
  •  9:00 pm Donny McCaslin Group
    National Arts Centre (Studio)
  •  9:30 pm The Legendary Downchild Blues Band
    TekSavvy Main Stage (Concerts Under the Stars)
  • 10:30 pm Kandace Springs
    Tartan Homes Stage (OLG After Dark Series)
  • 10:30 pm Late Night Jamming
    Lord Elgin (Grill 41)

Friday, June 30

  •  6:00 pm Quinn Bachand’s Brishen
    La Nouvelle Scène (Studio A)
  •  6:30 pm TD Jazz Youth Summit and Stingray Rising Stars
    TekSavvy Main Stage (Great Canadian Jazz Series)
  •  7:00 pm Phronesis
    National Arts Centre (Studio)
  •  7:30 pm Bixiga 70
    Tartan Homes Stage
  •  8:00 pm Ryan Keberle & Catharsis
    La Nouvelle Scène (Studio A)
  •  8:30 pm Charles Bradley & His Extraordinaires
    TekSavvy Main Stage (Concerts Under the Stars)
  • 10:30 pm Jacob Collier
    Tartan Homes Stage (OLG After Dark Series)
  • 10:30 pm Late Night Jamming
    Lord Elgin (Grill 41)

Saturday, July 1

  •  1:00 pm Diyet
    Tartan Homes Stage
  •  2:00 pm TD Jazz Youth Summit and Stingray Rising Stars
    TekSavvy Main Stage
  •  3:00 pm Nefe
    Tartan Homes Stage

Sunday, July 2

  •  6:00 pm Mark Guiliana Jazz Quartet
    La Nouvelle Scène (Studio A)
  •  6:30 pm Allison Au Quartet
    TekSavvy Main Stage (Great Canadian Jazz Series)
  •  8:30 pm Feist
    TekSavvy Main Stage (Concerts Under the Stars)
  • 10:30 pm Late Night Jamming
    Lord Elgin (Grill 41)

Table format

2017 TD Ottawa Jazz Festival Schedule
Time Venue Jun. 22
Thu.
Jun. 23
Fri.
Jun. 24
Sat.
Jun. 25
Sun.
Jun. 26
Mon.
Jun. 27
Tue.
Jun. 28
Wed.
Jun. 29
Thu.
Jun. 30
Fri.
Jul 1
Sat.
Jul 2
Sun.
1:00 pm Tartan Homes Stage Diyet
2:00 pm TekSavvy Main Stage TD Jazz Youth Summit and Stingray Rising Stars
3:00 pm Tartan Homes Stage Nefe
6:00 pm La Nouvelle Scène (Studio A) grünen Perch Hen Brock & Rain Dinosaur Naked Wolf Andrew Downing’s Otterville Youn Sun Nah Mario Rom’s Interzone BassDrumBone Quinn Bachand’s Brishen Mark Guiliana Jazz Quartet
6:00 pm National Arts Centre (Back Stage) Gordon Grdina’s Haram
6:30 pm TekSavvy Main Stage (Great CDN Jazz) Alex Goodman Group Gypsophilia Joel Miller with Sienna Dahlen: Dream Cassette In Orbit featuring Jeff Coffin, Michael Occhipinti & Felix Pastorius Red Hook Soul Rory Block (6:00 pm) TD Jazz Youth Summit and Stingray Rising Stars Allison Au Quartet
7:00 pm National Arts Centre (Studio) Hiromi Duet: Featuring Edmar Castañeda The Bad Plus Donny McCaslin Group (also at 9:00 pm) Phronesis
7:00 pm National Arts Centre (Theatre) Bill Frisell & Thomas Morgan Kenny Barron Mavis Staples
7:30 pm TekSavvy Main Stage Ronnie Earl & The Broadcasters
7:30 pm Tartan Homes Stage The Jerry Cans Tatran Davina and the Vagabonds Sammy Miller and The Congregation Bixiga 70
8:00 pm La Nouvelle Scène (Studio A) Nick Fraser / Tony Malaby / Kris Davis Ellias / Copland / Vedady Sonoluminescence Trio Neil Cowley Trio Ryan Keberle & Catharsis
8:30 pm TekSavvy Main Stage (Concerts Under
The Stars)
St. Paul & The Broken Bones Serena Ryder Kenny Rogers’ Final World Tour: The Gambler’s Last Deal with Special Guest Linda Davis Joss Stone To Ray, With Love; Maceo Parker & The Ray Charles Orchestra featuring the Raelettes Caravan Palace Charlie Haden’s Liberation Music Orchestra, featuring Carla Bley The Legendary Downchild Blues Band (9:30 pm) Charles Bradley & His Extraordinaires Feist
9:00 pm National Arts Centre (Theatre) Hudson: Jack DeJohnette, Larry Grenadier, John Medeski, John Scofield
10:30 pm Tartan Homes Stage (OLG After Dark Series) Pierre Kwenders Hannah Georgas The Lemon Bucket Orkestra Igor Butman and The Moscow Jazz Orchestra Robert Glasper Experiment Shabaka and The Ancestors Nomadic Massive Kandace Springs Jacob Collier
10:30 pm Lord Elgin (Grill 41) Late Night Jamming Late Night Jamming Late Night Jamming Late Night Jamming Late Night Jamming Late Night Jamming Late Night Jamming Late Night Jamming Late Night Jamming Late Night Jamming

Download PDF of schedule table